فقط افراد بالای هجده سال وارد شوند +18

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

ساعت 25 _ سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و نوزدهمین نشست خبری خود با سران رسانه از بازداشت یک مفسد بانکی با بیش…

ساعت 25 _ سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و نوزدهمین نشست خبری خود با سران رسانه از بازداشت یک مفسد بانکی با بیش از 30 هزار میلیار بدهی خبر داد.
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در یکصد و نوزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تقدیر از مردم به واسطه عزاداری ها و حضور پرشور در تشییع شهید حججی گفت: این شهید نمادی برای همه مدافعان از ارزش ها و شهدا و جانبازان شد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در یکصد و نوزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تقدیر از مردم به واسطه عزاداری ها و حضور پرشور در تشییع شهید حججی گفت: این شهید نمادی برای همه مدافعان از ارزش ها و شهدا و جانبازان شد.

وی افزود: مراسمی که در تهران و مشهد و اصفهان برگزار شد بر اساس اظهارات مسئولان برپایی یا بی نظیر یا کم نظیر بوده است و بعد از انقلاب حضور برخی افراد در تشییع این شهید غیرمنتظره بود.

اژه‌ای به موضوع مشکلات بانکی اشاره کرد و گفت: بانک ها هم کوتاهی هایی داشتند اما ما این کوتاهی را به خاطر مردم جبران و به خاطر مردم پیگیری می کنیم.

وی افزود: اخیرا یکی از همین افراد که فساد بانکی داشته بازداشت شده که با ١٤ بانک ارتباط داشته و بیش از ٣٠ هزار میلیارد بدهی دارد که ١٦ هزار میلیاردش معوق است.

همچنین این فردی که بازداشت شده است با این مقدار بدهی نشان می دهد که از قدرت رانت و نفوذ استفاده کرده باشد چرا که با وجود اینکه معوقات داشته از 14 بانک تسهیلات گرفته است و همین طور بانک ها به او پول داده اند.اژه ای گفت: آن ها که رانت خوارها را می شناسند باید در این موضوع ورود کنند که از چه رانتی استفاده شده است که یک فرد این قدر بتواند تسهیلات بگیرد.وی افزود: اگر قوه قضائیه وارد نشود بانک ها اقدام جدی نمی کنند.

محسنی اژه‌ای گفت: قوه قضاییه همچنان که بارها گفتیم به طور جد مصصم به برخورد با هرگونه فساد امنیتی، اقتصادی است و باز مصمم است که از حقوق مردم دفاع کند که نمونه هایی از آن ها را طی ماه های اخیر شاهد هستید.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: با وجود اینکه برخی دستگاه ها وظایف خود را به دوش ما انداخته اند باز با تمام توان ادامه داده ایم و یکی از این موضوعات بحث مبارزه بازمین خواری بوده است.

وی تصریح کرد: در ٢٣ استان در طول ٦ ماه امسال ما ٢٠ هزار و ٣٤١ هکتار زمین را رفع تصرف کرده ایم و بیش از ٤٧ هکتار قلع و قمع داشته ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش از عملکرد بانک ها درخصوص تسهیلات اعطایی، اعتبارسنجی و موضوع تضمین ها انتقاد کرد و گفت: بخشی از منابع بانک ها در اختیار عده ای محدود و معدود قرار می گیرد و در جای خودش هم مصرف نمی شود و پول هم به بانک برنمی گردد و این کوتاهی جدی از ناحیه بانک هاست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: از آنجا که این قوه خود را موظف به دفاع از حقوق مردم و فعالان سالم اقتصادی می داند با وجود کوتاهی بانک ها به وظایف خود عمل می کنیم و با کسانی که برخلاف مقررات تسهیلات گرفته اند و برنمی گردانند برخورد خواهد شد.

_در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نداریم

  این قوه به طور جد مصمم است با هرگونه فساد اقتصادی، امنیتی و نفوذ بیگانه بدون هیچ ملاحظه و خط قرمزی مبارزه کند.

اژه ای در بخش دیگری از سخنانش به مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد اشاره و از برخی دستگاه های اجرایی که وظایفشان را به خوبی انجام نمی دهند انتقاد کرد و افزود: با وجود این کم کاری ها ما در دفاع از حقوق مردم و مقابله با مفسدان و مجرمان کوتاه نیامده ایم.

رئیس قوه قضائیه درخصوص تعاونی های فرشتگان و کاسپین سه بار تشکیل جلسه داده است

 سخنگوی قوه قضائیه گفت: شخص رئیس قوه قضائیه فقط در طول ماه های اخیر سه جلسه درباره پرونده تعاونی اعتبار فرشتگان و کاسپین برگزار کرده است تا از ضایع شدن حقوق مردم جلوگیری شود.

محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری افزود: برخی تعاونی های اعتبار برخلاف مجوز عمل کرده و پول های زیادی از مردم گرفته و در جای خلاف صرف کرده اند و دستگاه های متولی نیز اقدامی نکرده اند و قوه قضائیه ناچار است ورود کند تا حد امکان پول مردم برگردد.

وی گفت: ما تلاش می کنیم تا حد امکان متهمان یا مجرمان را شناسایی کنیم و اموال آن ها را ردیابی می کنیم؛ اما گاهی اوقات یا از بین برده اند و یا از اصل پول مردم سود داده اند و یا مخفی کرده اند و قوه قضائیه باید کوتاهی سایر دستگاه ها را به دوش بکشد تا در مسیر دفاع از حقوق مردم گام بردارد.

اژه ای افزود: فقط شخص رئیس قوه قضائیه در ماههای اخیر سه بار جلسه درخصوص پرونده تعاونی اعتبار فرشتگان و کاسپین با نائب رئیس مجلس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس کل بانک مرکزی و مسئول نظارت بانک مرکزی برگزار کرده است تا حقوق مردم ضایع نشود.وی گفت: قوه قضائیه دفاع از حقوق مردم را اولویت خود می داند و طبیعی است که در این مبارزه فراگیر با مشکلاتی هم روبرو شویم که در این مسیر از شماتت دشمنان، مخالفان و سنگ اندازان ابایی نداریم.

وی افزود: قوه قضائیه در برخورد با مفاسد بحث سیاسی هم ندارد البته ممکن است فردی وابسته به قدرت، جناح، جریان و یا مسئولی باشد و رقبای آنها بخواهند بهره برداری کنند که این ربطی به قوه قضائیه ندارد.سخنگوی قوه قضائیه گفت: ما طبق قانون عمل می کنیم، در مبارزه با فساد خط قرمز نداریم، نگاه سیاسی نمی کنیم و به بقیه هم توصیه می کنیم که استفاده سیاسی نکنند.

 _دستگیری فردی با 400 چک برگشتی

 سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری فردی با 400 چک برگشتی خبر داد و گفت: البته گفته ایم بررسی کنند و شاید از این تعداد بیشتر هم باشد.

 محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری افزود: برخی گرفتاری های قوه قضائیه به سبب کوتاهی دستگاه های دیگر است.وی گفت:​ برای نمونه یکی از مشکلات مربوط به چک های برگشتی است که دارندگان چک را به زحمت می اندازد و اگر شکایتی کنند پرونده ای در قوه قضائیه تشکیل می شود و برای دارنده چک هزینه دارد.سخنگوی قوه قضائیه افزود: مدتی پیش فردی را دستگیر کردیم که در طول چهار ماه بیش از 2 هزار و 800 برگ چک از یک شعبه بانک دریافت کرده بود و این آقا در مدت نسبتاً کوتاه از بانک های مختلف 640 فقره چک برگشتی داشت.محسنی اژه ای گفت: اگر واقعاً فردی این تعداد چک برگشتی دارند نباید بانک مرکزی یا بانک های دیگر برای او چک صادر نکنند بخش زیادی از این 2 هزار و 800 برگ پس از برگشتی چک های قبلی بوده است.

وی افزود: اخیراً هم مورد مشابهی دستگیر شد که آقایی از بانک های مختلف دسته چک گرفته بود که تعداد زیادی از آن برگشت خورد و فعلاً 400 چک برگشتی از این فرد مشخص شده است.اژه ای گفت: درخواست ما از بانک مرکزی و بانک ها این است که توجه کنند چرا که این مشکلات هم برای آنها و هم برای مردم و دستگاه قضایی دردسر ایجاد می کند.وی در بخش دیگری از سخنانش به دستگیری چند جاعل نامه های قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: در یک مورد فردی نامه ای جعل کرده بود که از طرف معاون اول قوه قضائیه سیدابراهیم رئیسی جعل شده بود در حالی که ایشان آن زمان دیگر معاون اول نبودند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نامه ای دیگر نیز با همین مضمون جعل شده است که آقای رئیسی خطاب به فرمانده پلیس قرارگاه کل کشور مطلبی نوشته اند.

اژه ای افزود: چند نامه دیگر هم با امضای آقای رئیسی جعل شده است که اصلاً ایشان آن زمان معاون اول قوه قضائیه نبوده اند.وی گفت:​ در یک نامه دیگر هم که خیلی ناشیانه جعل شده بود از قول رئیس قوه قضائیه نامه ای به رئیس دیوان محاسبات آقای عادل آذر متنی نوشته شده بود که هر کسی این متن را بخواند متوجه می شود که رئیس قوه قضائیه اصلاً نمی تواند اینگونه مکاتبه کند.اژه ای افزود: نامه ای دیگر هم با عنوان رئیس دیوان عدالت اداری جعل شده بود که متن آن اصلاً ربطی به دیوان عدالت اداری ندارد.

وی گفت: برخی از این افراد دستگیر شده اند و اخیراً فردی در کرمان با جعل عنوان و اخاذی دستگیر شد و در این خصوص فردی هم در تهران دستگیر شده است و برخی افراد هم شناسایی نشده اند و احتمالاً باید یک جریان باشند چون خیلی نزدیک به هم هستند.

اژه ای افزود: خبرنگاری هم اخیراً کسی را سرکیسه کرده و گفته است علیه او فلان خبر را منتشر می کند و این خبرنگار اظهار کرده است که با محسنی اژه ای ارتباط دارد و با من عکس هم داشته است.وی گفت: ما این فرد را شناسایی کرده ایم و اگر اطلاعاتی که رسیده باشد درست باشد او را دستگیر می کنیم البته ممکن است این فرد خبرنگار هم نباشد.

 _شبکه های معاند علیه دستگاه قضا

جوسازی ها و هجمه های شبکه های معاند ضدانقلاب علیه قوه قضاییه کذب محض است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای درباره جوسازی ها و مسائل مطرح شده علیه قوه قضاییه در فضای رسانه های مختلف معاند افزود: آنچه در شبکه های ضدانقلاب خارج کشور درباره قوه قضاییه مطرح شده کذب محض است و این افراد با اینکه به سرویس های جاسوسی موساد متصل هستند اما باز هم ناشیانه عمل می کنند.

وی گفت: این جوسازی ها مسبوق به سابقه است و شاید بدتر از این حرف ها را در گذشته علیه آیت الله شهید بهشتی مطرح می کردند ضمن اینکه در بررسی شبنامه ها و نشریات ضدانقلاب در آن دوره متوجه می شویم که نسبت به شهید بهشتی چه می گفتند و حتی در مقطع وقوع جنگ با صدام همراهی می کردند .

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: هجمه های شبکه های معاند علیه دستگاه قضا روشن است که به علت اقتدار قوه قضاییه در برابر مجرمان و مفسدان امنیتی شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: این جمله امروز خیلی درباره چنین هجمه هایی مصداق دارد ” خدا را شکر که دشمنان ما را از احمق ها قرار داده است” که وقتی می خواهند دروغی بسازند و مطلبی را جعل کنند واقعا بلد نیستند که چطور دروغ پردازی کنند.

محسنی اژه ای افزود: این هجمه ها نشان می دهد که تیغ تیز قوه قضاییه موثر واقع شده و تیغ عدالت بر گردن مجرمان امنیتی خوب فرود آمده و طبیعی است که از این ترفندها استفاده کنند.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: این هجمه ها قوه قضاییه را در مبارزه با جرائم مصمم تر می کند تا در برابر هر فسادی براساس موازین قانونی و شرعی اقدام کنند.

 

منبع khabar25

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *