فقط افراد بالای هجده سال وارد شوند +18

دو قطبی

خبر مهلک برای عربستان خبر مهلک برای عربستان/آمریکا دو قطبی شد نتیجه انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا می‌تواند تغییرات اساسی برای حمایت آمریکا…

خبر مهلک برای عربستان

خبر مهلک برای عربستان/آمریکا دو قطبی شد

نتیجه انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا می‌تواند تغییرات اساسی برای حمایت آمریکا از عربستان به ویژه در زمینه تسلیحات و همچنین جنگ در یمن در پی داشته باشد.
خبر 25 : همچنان که پیش بینی می شد دموکراتها توانستند اکثریت مجلس نمایندگان امریکا را به دست بگیرند و حالا با یک آمریکای دوقطبی تر روبرو هستیم. پیش از انتخابات همچنان که گفته می شد در صورتی که دموکرات‌ها بتوانند بعد از انتخابات میان دوره‌ای روز سه شنبه کنگره آمریکا، اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را دوباره به دست آورند انتظار می‌رود که شروع به خنثی کردن برخی تصمیم‌های مهمی که دونالد ترامپ در حمایت از عربستان در جنگ یمن گرفته، بکنند. این در حالی است که خشم و موج راه افتاده بعد از قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد عربستانی موجب شده که در این راه جبهه آنها تقویت شود.

دموکراتها وارد میدان می شوند

حالا انتظار می‌رود که حزب دموکرات بعد از این انتخابات شروع به قدرت‌نمایی در زمینه‌ تعدادی از مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی از جمله در ارتباط با جنگ در یمن و همینطور چند مساله‌ دیگر نظیر پروژه دیوار مرزی و برنامه‌های مربوط به سلاح‌های هسته‌ای کند. اگر دموکرات‌ها بتوانند رهبری کمیته‌های نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان و سنا را به دست بگیرند به نظر می‌رسد که جلوگیری از کمک‌های نظامی آمریکا به عربستان یکی از اهداف اصلی آنها خواهد بود.
کمک‌های آمریکا به ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن از جمله با تبادل اطلاعات، سوخت رسانی به هواپیماها و فروش چندین میلیارد دلار سلاح با تشدید مرگ غیر نظامیان در جنگ یمن بیش از پیش حساسیت برانگیز شده است. قتل خاقشجی خبرنگار عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ 2 اکتبر تنش‌ها را در روابط با عربستان بیش از پیش دامن زده و تعداد بیشتری از قانون گذاران آمریکایی هر دو حزب اصلی اکنون خواهان پایان یافتن مشارکت آمریکا در عملیات‌های نظامی در یمن و به دنبال آن محدود کردن یا توقف فروش سلاح به سعودی‌ها هستند.
برخی جمهوری‌خواهان نیز به نوبه خود از دولت خواسته‌اند محدودیت‌هایی را برای مذاکرات با عربستان بر سر یک توافق مربوط به استفاده از انرژی هسته‌ای ایجاد کند. یک گروه متشکل از 5 سناتور آمریکایی اخیرا از ترامپ خواسته‌اند مذاکرات با عربستان بر سر چنین توافقی را به حال تعلیق درآورد.
دموکرات‌ها با این حال فعال‌ترین عناصر در تلاش برای محدود یا متوقف کردن پشتیبانی نظامی از عربستان بوده‌اند.
در مجلس سنا جک رید عضو رده بالای کمیته نیروهای مسلح مساله‌ یمن را حائز ” اهمیت ملی” دانسته به نحوی که تصمیم گیری درباره‌ی آن را نمی‌توان تا زمان مطرح شدن لایحه بودجه سال آینده به تعویق انداخت.
یک گروه دو حزبی متشکل از 21 قانون گذار مجلس نمایندگان اوایل ماه جاری میلادی لایحه‌ای را به منظور متوقف کردن تمامی کمک‌های نظامی و فروش تسلیحات به ریاض ارائه کردند.
این لایحه تحت رهبری جیم مک گاورن دموکرات عضو کمیته‌ قوانین در مجلس نمایندگان ارائه شده و جلوگیری از اجرای بسته 110 میلیارد دلاری فروش سلاح آمریکا به عربستان که ماه مه گذشته از سوی ترامپ اعلام شد را هدف قرار داده است. مک گاورن اخیرا در بیانیه‌ای گفت: با قتل جمال خاشقجی زمان آن رسیده که آمریکا تمامی کمک‌های نظامی و فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. ارزش‌های دموکراتیک ما در اینجا مطرح هستند و ما نیاز داریم که در جایگاه کشورمان ایستاده و کار درست را انجام دهیم.
ترامپ با این شکست مجبور خواهد شد به همکاری بیشتری با دموکراتها روی آورد و بدون شک از برخی لوایحی که در گذشته در نظر داشت به مجلس ارائه دهد عقب خواهد نشست. در دو سال گذشته ترامپ همه تلاش خود را کرد تا همه میراث اوباما را نابود کند و به خاطر حضور اکثریت نمایندگان در سنا و مجلس نمایندگان در این مسیر خوب پیش رفت. اما حالا دموکراتها ترمز او را خواهند کشید.
ترامپ یا باید طرحی قابل دفاع داشته باشد تا بتواند نمایندگان را قانع کند و یا باید انزوا و سکوت را انتخاب کند. دو سال آینده برای او براحتی دو سال گذشته نخواهد بود. او باید با احتیاط بیشتری پیش برود و در مسائل داخلی و خارجی روند های جدیدی را تجربه کند.

منبع khabar25

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *